JAUNUMS
  Pētīja, kā kurināt cepli Presē
4.jūnijs 2018.

Monika Sproģe / DRUVA

Cēsu Bērnu un jauniešu centra keramikas pulciņš saņēmis Atzinību konkursā skolu jaunatnei “Mūsu mazais pārgājiens 2018”.

Keramikas pulciņa bērni konkursā, kas notika jau divpa­dsmito gadu, piedalījās pirmo reizi. Par iesaisti konkursā atbildīgas abas pulciņa skolotājas Dace Linde un Ingūna Briede.


“Kad konkursa nolikums nonāca uz mūsu galda, nolēmām piedalīties, jo keramikas izstrādājumu tapšanai nepieciešams ceplis, bet cepļa darbināšanai vajadzīga malka. Tā kā konkursā bija aplūkota tēma par koka pārtapšanu siltuma enerģijā, izmantošanu būvniecībā, mēbelēs un amatniecībā, saskatījām iespēju aprakstīt atklātā uguns cepļa kurināšanu,” stāsta D.Linde.

Konkursā startēja seši keramikas pulciņa audzēkņi, lai arī iegūts Atzinības raksts, nevis naudas balva, zināšanas bērniem ir noderīgas. Pētot tēmu, pulciņa dalībnieki kopā ar vecākiem devās uz Limbažu rajonu pie pazīstamās keramiķes Ingrīdas Žagatas, kur tika rīkoti cepļa atvēršanas svētki: “Tur uzzinājām, kāda malka cepļa kurināšanai jālieto, cik tai jābūt sausai, un redzējām, kāda ir cepļa kurināšanas tehnoloģija. Brauciens bija ļoti vērtīgs un izzinošs. Rezultātā tapa apraksts brīvā stāstījumā un salokāma grāmatiņa, kurā vieglā, uztveramā veidā var saprast cepļa kurināšanas tehnoloģiskos procesus.” Konkursu rīkoja Zemkopības ministrija, tā moto bija “Mežs un enerģija!”. Konkursantiem bija jāizpēta literatūra un informācijas avoti par koka pārtapšanu enerģijā un galaproduktu veidolā. Tāpat bija jādodas izpētes pārgājienā vai ekskursijā un jāsagatavo radošs darbs – pārgājiena vai ekskursijas apraksts, papildinot ar vizuālo informāciju.