••• Meklēt
JAUNUMS - no arhīva Pierakstīties uz JAUNUMIEM     Drukāt
« Atpakal
  Dārgumu meklētāju laiks Presē
25.augusts 2015.

MAIRITA KAŅEPE / DRUVA

Pašu rokām veidoti. Dienā, kad vasaras piedzīvojuma `Dārgumu meklējumos` dalībnieki iejutās džungļu valstībā, pedagoga Andreja Māsēna darbnīcā meitenes un zēni veidoja improvizētus priekšmetus no koka, kas fantāzijas bagātajiem bērniem ļāva iedomāties, kādi varētu būt džungļu mednieku izdomāti slazdi. FOTO: Aivis RiekstiņšAzvadītajās nedēļās Cēsu Bērnu un jauniešu centrā skanēja bērnu balsis. Tie bija bērni, kas satikušies “Dārgumu meklētājos”. Viņu vidū ir ne tikai cēsnieki, arī vairāki bērni no Priekuļiem, pa kādam ieradušies no Rīgas skolām, jo ārpus galvaspilsētas pavada vasaras brīvlaiku. Viens bērns atbraucis no Anglijas. Ir bērni, kuri vasaras piedāvājumu iepazinuši jau pagājušajā vasarā un grib šajās spēlēs, pārgājienos iesaistīties atkārtoti, kamēr vēl neiet 5. klasē.Draudzēšanās laiks

“Šajā vecumā, 8 – 10 gados, bērni ir ļoti atvērti, zināt griboši, vēlas daudz komunicēt arī savā starpā. Ja vien ir uzdevumi, bērniem nav garlaicīgi,” pieredzē dalās vasaras piedāvājuma vadītāja, pedagoģe Lāsma Dene. “Individuālā pieeja katram šajās vasaras dienās ir mazākā mērā, vairāk tiek veicināta nodarbošanās, lai būtu draudzēšanās grupās, kā arī visiem kopā, piemēram, dodoties ekskursijās, būtu interesanti. Mēs piedāvājam bērniem doties pārgājienos ar kājām. Pilsētā dodamies uz dažādām pusēm un ejam tik tālu, lai paspētu atpakaļ norunātājā laikā ap pulksten diviem.”

Mācās patstāvību

Dienas nometne veidota tā, lai bērni mācītos patstāvību, kā arī apjaustu un mācītos plānot savu laiku. Bērni zina, cikos no rīta jābūt klāt, un katram ienākšanas laiks Cēsu Bērnu un jauniešu centrā tiek fiksēts ar minūtes precizitāti. Tāpat kā nopietnās darba vietās, kur sapulcējas dažādu jomu speciālisti, arī nometnes dalībnieki, pienākot pie dežuranta, parakstās listē , ieskatījušies mobilā tālruņa pulkstenī, pieraksta ierašanās laiku. Arī laiks, kad notiek došanās mājup no nodarbībām, līdzīgā veidā un nopietnībā tiek fiksēts pie dežuranta.

Pirmais Cēsu Bērnu un jauniešu centra pulciņu skolotāju piedāvājums vasaras divām nedēļām bija jūnijs, tik tikko pēc skolas gada beigām. Ģimenēs daudzi vecāki vēl aktīvi strādāja, atvaļinājumu laiks nebija sācies, tāpēc dienas nometne sākumklašu bērniem atkal izrādījās ļoti pieprasīta. Vecāki aktīvi meklēja iespējas, kas bērnu nodarbinās dienās, kamēr notiek pielāgošanās vasaras brīvlaika ritmam.

Arī otrs vasaras piedāvājums – pulciņi un nodarbības augustā – interesē bērnu ģimenes. Jau jūlija sākumā grupa ar 25 dalībniekiem bija nokomplektēta.

Dārgumu meklējumos

Augusta divu nedēļu kopējā tēma ir “Dārgumu meklējumos”. “Nav tādu dārgumu, kurus nevar atrast, ja prasmīgi meklē. Tā mēs mācām bērniem. Galvenais ir māka meklēt- ko un kur,” stāsta Lāsma Dene, nosaucot virkni profesiju pārstāvju, kuru rīcībā ir dažādi dārgumi. “Bērni satiekas ar interesantiem cilvēkiem un pēta viņu aizraušanos, uzzina dārgumus viņu profesijās. Ruckas muižā bija tikšanās ar Cēsu kalēju, ar Cēsu arheologu satikāmies Cēsu vecpilsētā. Meklējām arī mākslas dārgumus, tos atradām tēlnieku Jansonu dzimtas mājās “Siļķēs”. Bija tikšanās ar nirēju, kurš uz ekrāna digitāli parādīja zemūdens valstību ar dabas dārgumiem tajā, kā arī ļāva aptaustīt nirējam svarīgo ekipējumu, deva to pacilāt. Tālāks ceļš dienas nometnes dalībniekus veda ekskursijā ārpus Cēsīm, uz Duntes muižu pie Minhauzena. Šis muzejs stāstīja arī par sakrātiem dārgumiem – medību trofejām.

Vēl gaidāms pārgājiens pa Cīrulīšu dabas takām, kurās bērni iepazīs Ledus laikmeta atstātos dārgumus dabā. Nometnes noslēgums paredzēts Cēsu Centrālajā bibliotēkā, vietā, kura pati par sevi ir dārgumiem pilna.

Bērni augusta divās nedēļās būs iepazinuši vārda “dārgumi” iespējamās nozīmes. Ir spēlētas arī spēles, iejūtoties pirātu lomā un meklējot apslēptos dārgumus, kad jāpārvar citu liktie šķēršļi.”

Pašu radīti dārgumi

“Pats galvenais, ko vasaras pulciņu piedāvājumā centāmies panākt – bērnos radīt apjausmu, ka dārgumi slēpjas katrā cilvēkā pašā, viņa zināšanās, mākā un radošajās izpausmēs,” uzsver Lāsma Dene un piebilst: “Rīt nometnes noslēgumā bērnu vecāki aicināti atnākt apskatīt izstādi. Tajā būs dārgumi, kurus savām rokām bērni radījuši paši.”


« Visi jaunumi
Atpakaļ Uz augšu
Login
Cēsu Bērnu un jauniešu centrs
Bērzaines iela 4, Cēsis LV4100 tel. 64121898
e-pasts: cbjc@skolas.cesis.lv
Lapu veidoja un uztur
AR