••• Meklēt
JAUNUMS - no arhīva Pierakstīties uz JAUNUMIEM     Drukāt
« Atpakal
  Dzejai un prozai veltīts laiks Pasākumi
15.februāris 2008.
Pirms uzstāšanās. Rajona skatuves runas konkursa fināla dalībnieki Baiba Šaicāne (no kreisās), Diāna Upmale, Liene Mihaļova un Žanis Derevjanko.<br /> FOTO: Māris BuholcsMairita Kaņepe / DRUVA
    Skolu izvirzīti, gandrīz 90 skolēni šogad piedalījās Cēsu rajonā rīkotajā skatuves runas konkursā. Šis joprojām ir viens no populārākajiem un senākajiem konkursiem, kurā galvenokārt ir individuāli priekšnesumi - dzeja un proza.
    Šogad konkursa rīkotāji - Cēsu bērnu un jauniešu centrs - bija aicinājuši vienam no priekšnesumiem izraudzīties Ojāra Vācieša vai Imanta Ziedoņa darbu. Skanēja daudzas bērniem veltītas dzejas un arī pasakas. Ar O.Vācieša dzejas uzvedumu ”Tik tev Latvijas, cik tavā sirdī…” uzstājās Cēsu 1.pamatskolas 6., 8. un 9.klases skolēni. Vienīgo uzvedumu, kas piedalījās konkursā, bija veidojušas skolotājas Ilze Breide un Iveta Medne. Cēsnieki ar to tiks pārstāvēti Vidzemes novada skatuves runas konkursā, kas pēc nedēļas notiks Valmierā.

    No individuālajiem dalībniekiem uz Vidzemes novada konkursu tika izvirzīti seši skolēni. Jaunāko klašu 25 bērnu vidū tās ir Diāna Upmale no Pastariņa pamatskolas (skolotāja Inga Valtere) un Elēna Zeltiņa no Vecpiebalgas vidusskolas (Mārīte Freimane). Abas ir 1.klases skolnieces, izteiksmīgas runātājas, ko novērtēja arī žūrija - Inese Majore (Cēsis), Una Veinberga (Valka) un Zinaīda Bērza (Smiltene).
    Lai gan visvairāk dalībnieku bija 5.-9.klašu grupā - 34, no šiem skatuves runas izpildītājiem uz novadu izvirzīta viena dalībniece - Dita Ciemiņa no DA Cēsu Valsts ģimnāzijas, skolotāja Elita Rozīte. Žūrija vērtēja, ka sagatavotības līmenis pamatskolu audzēkņiem bijis vājš. ”Gribu būt liels, bet nesanāk. Tā varētu raksturot lielu daļu runātāju. Ja jaunākajās klasēs tas nāk kaut kā dabiski, ka bērni uzrunā klausītājus, tad vidējā vecumā šī prasme zūd un atkal no jauna jāmācās raidīt domu, ar savu stāju jāpauž vēstījums, ka es gribu uzstāties uz skatuves, man ir ko teikt,” redzēto raksturoja Inese Majore, bibliotekāre, Tautas teātra aktrise. ”Bērni neatkarīgi no rajona visur ir vienādi,” secināja Una Veinberga, Valkas ģimnāzijas teātra skolotāja. ”Tās pašas kļūdas, tie paši panākumi un vidējā grupā vismazāk piemēru, kad dzeja vai proza tiek runāta no sirds.”
    Trīs skolnieces, ģimnāzistes Vidzemes novadā pārstāvēs vecāko klašu skolēnus. Tā ir Liene Mihaļova no Cēsu Valsts ģimnāzijas 11.klases, runas pedagoģe Inese Lāce, kā arī Dārta Dzenīte un Baiba Šaicāne no DA Cēsu Valsts ģimnāzijas 10.klasēm, runas pedagogi Elita Rozīte un Juris Feldmanis. Žūrija ļoti atzinīgi novērtēja meiteņu priekšnesumus.
    ”Man ne reti ir jautājuši - ko tas dos, ja apgūšu skatuves runas mākslu, un man jāsaka, ka tādējādi tiek izkopta prasme līdz klausītājiem noraidīt domu, prasme emocionāli uzrunāt, koncentrēties individuālam priekšnesumam,” vērtēja I.Majore. ”Taču šīs prasmes apgūst tikai tie skolēni, kuri skatuves runu mācās nepiespiesti, tāpēc, ka paši, nevis skolotājs grib. Taču jāteic, ka mācīt skatuves runu arī jāprot. Ieguvēji ir tie skolēni, kuru latviešu valodas skolotājas pašas mācījušās skatuves runu.”
« Visi jaunumi
Atpakaļ Uz augšu
Login
Cēsu Bērnu un jauniešu centrs
Bērzaines iela 4, Cēsis LV4100 tel. 64121898
e-pasts: cbjc@skolas.cesis.lv
Lapu veidoja un uztur
AR