••• Meklēt
JAUNUMS - no arhīva Pierakstīties uz JAUNUMIEM     Drukāt
« Atpakal
  Piešķirt krāsas nekurienei Pasākumi
18.augusts 2016.

Š.g. februārī jauniešu biedrība "Youth for City – City for Youth" Cēsīs sadarbībā ar nevalstisko organizāciju "Viaje a la Sostenibilidad" Spānijā uzsāka fototerapijas projektu nr. 2015-3-LV02-KA105-000951, „Express to progress” “Erasmus+: Jaunatne darbībā” jauniešu apmaiņas programmas ietvaros, kura mērķis bija veicināt jauniešu radošumu, pašizpausmi un emociju izpratni ar terapeitiskās fotografēšanas, literārajām un neformālās izglītības metodēm, mudinot jauniešus vairāk laika pavadīt pie dabas.Projektā piedalījās 10 jaunieši no katras valsts. Aktivitātes norisinājās Spānijā, kalnu ciematiņā Orés, kuru mēdzām saukt par spoku pilsētiņu, jo šeit bija daudz pamestu māju un vietu, pat ikdienas dzīvei tik ļoti ierastais veikals nebija pieejams. Pilsētiņā reiz dzīvojuši ap 300 iedzīvotāju, bet šobrīd tur atrodas un uz vietas dzīvo ne vairāk kā 30. Tomēr nelielais iedzīvotāju skaits ciematam piedeva īpašu šarmu un vairāk vietas fantāzijai, cenšoties iztēloties stāstus, kas reiz piepildījušas šobrīd tukšās mūra mājas un klusās ieliņas.

Projekta galvenā ideja bija mācīties paskatīties citādi uz lietām, cilvēkiem un norisēm, kas mums ikdienā ir visapkārt. Jaunieši izvēlējās dažādas tēmas – katrai dienai tika piešķirta sava emocija. Projekta dalībniekiem tik dots laiks, lai ar fotografēšanas un fototerapijas metodēm ciematiņā vai kalnos veidotu katras dienas tēmai atbilstošus foto, izvēlēties kadrus, kompozīciju, stāstus, kurus iemūžināt saistībā ar katras dienas tēmu. Mēs klīdām pa vientuļo pilsētiņu, apciemojām pamestās mājas un ļāvāmies radošumam! Brīvība, vientulība, aklums, apjukums, radīšana, bezcerība, iznīcība, piederība - ko katram tas nozīmē ? Kādam brīvība ir sēdēt uz kalna malas un ļauties vējam un domu lidojumam, bet cits to saskata cilvēka sejā, kurš ir brīvs no sabiedrības uzliktajiem stereotipiem.

Vēlāk vakarā, apkopojot dienā pieredzēto, tika radīti stāsti un performances, kas daļēji atspoguļoti projekta laikā tapušajā blogā, kurā arī var aplūkot tematiskās bildes un pašu procesu: https://projectexpresstoprogress.wordpress.com/

Apmaiņas projektu mērķis ir mācīties neformālā veidā un iegūt jaunu pieredzi. Mēs mācījāmies ne tikai pasaulei piešķirt emocijas un netradicionālas krāsas, bet arī fotografēt ar analogajām kamerām, attīstīt filmiņas un izgatavot bildes. Darbs “melnajā istabā” bija tik pat aizraujošs kā pats bildēšanas process – skatīties uz balto papīru, kurā pamazām parādās ēnas un silueti un ar aizturētu elpu gaidīt, kas no bildētā kadra būs sanācis.

Šobrīd projekts ir noslēdzies ar izstādi Cēsīs, mākslas telpā “Mala”, kuru atklāja š.g. 29.jūlijā. Līdzīga izstāde palika arī Ores pilsētiņas vienīgajā publiskajā vietā – ciematiņa mēra sievas Karmenas bārā.

Izstādi Spānijā apmeklēja arī kāds bijušais Orés iedzīvotājs, vīrs no Argentīnas, kurš savas dzimtās mājas pametis 18 gadu vecumā. Pēc bildēm viņš atpazina savas bērnības mājas un aizkustināts vēlējās šo fotogrāfiju iegādāties. Bildes autore labprāt šo bildi vīram uzdāvināja.

Kā atzīst paši jaunieši - šī pieredzi ir neaizmirstama! Būt klusumā un mēģināt nolasīt nepateikto un nezināmo no pilsētas mūriem, saskatīt gan priecīgo, gan skumjo apkārtējā dabā un cilvēkos - tas dara bagātākus!

Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.


« Visi jaunumi
Atpakaļ Uz augšu
Login
Cēsu Bērnu un jauniešu centrs
Bērzaines iela 4, Cēsis LV4100 tel. 64121898
e-pasts: cbjc@skolas.cesis.lv
Lapu veidoja un uztur
AR